Το Γυμνάσιο Αυλωναρίου Λέει «ΟΧΙ στο Κάπνισμα»

18 Δεκεμβρίου 2014
Στο πλαίσιο του Κοινωνικού Σχολείου και πρόσφατης εγκυκλίου του ΥΠΠΑΙΘ για δραστηριότητες κατά του καπνίσματος, το Γυμνάσιο Αυλωναρίου διοργάνωσε εκδηλώσεις με τίτλο «Λέμε ΟΧΙ στο Κάπνισμα», με τη συμμετοχή 18 μαθητών και την υποστήριξη της Διευθύντριας κ. Ρ. Κεχρή και των εκπαιδευτικών κ.κ. Ε. Παπαγεωργίου, Α. Καλομπράτσου. Οι μαθητές πάνω στη σκηνή συνδύασαν λόγο και εικόνα και ειδικότερα: (α) διερεύνησαν τους λόγους που καπνίζουν οι νέοι, (β) εστίασαν στα οικονομικά συμφέροντα και στις στρατηγικές μάρκετινγκ των εταιρειών προϊόντων καπνού, (γ) κατέγραψαν τις 43 καρκινογόνες ουσίες που περιέχει κάθε τσιγάρο, (δ) ανέφεραν τις πολλαπλές και μη αναστρέψιμες βλάβες που προκαλεί το κάπνισμα στους ενεργητικούς αλλά και στους παθητικούς καπνιστές κάθε ηλικίας, (ε) διάβασαν μαρτυρίες πρώην και νυν καπνιστών από το διαδίκτυο (www.nosmoke.gr) κ.ά. Επίσης, οι μαθητές παρουσίασαν σύντομο χιουμοριστικό δρώμενο (σκετς) για τις βλαβερές επιπτώσεις του τσιγάρου στους νέους και καταχειροκροτήθηκαν από τους συμμαθητές τους. Η εκδήλωση διαρκούσε 45? και αρχικά παρουσιάστηκε το πρωί της Παρασκευής, 12 Δεκεμβρίου, στους μαθητές και εκπαιδευτικούς του σχολείου. Στη συνέχεια και με την υποστήριξη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων, διοργανώθηκε στο χώρο του σχολείου, το απόγευμα της Δευτέρας 15 Δεκεμβρίου, εκδήλωση για την ευρύτερη τοπική κοινωνία. Στο πρώτο μέρος, οι μαθητές παρουσίασαν το πρόγραμμά τους ενώ στο δεύτερο μέρος, η ιατρός-πνευμονολόγος κ. Σταυρούλα Σπανού μίλησε με επιστημονικό αλλά απλό τρόπο για το κάπνισμα και τους σύγχρονους τρόπους διακοπής του. Δράσεις όπως η παραπάνω εντάσσονται στο πλαίσιο το «Κοινωνικού Σχολείου», μια πρωτοβουλία του Υπ. Παιδείας που τέθηκε σε εφαρμογή φέτος. Σκοπός του Κοινωνικού Σχολείου είναι η υιοθέτηση ενός υγιέστερου τρόπου διαβίωσης των μαθητών όπως επίσης η αλλαγή στάσης και συμπεριφοράς τους σε βασικά θέματα πρόληψης και προαγωγής της υγείας τους. Ειδικότερα, οι δράσεις και τα προγράμματα που θα υλοποιηθούν και στους δέκα άξονες είναι: άθληση, διατροφή, ναρκωτικά, κάπνισμα & αλκοόλ, σεξουαλική αγωγή, μολυσματικές ασθένειες, ρατσισμός, χουλιγκανισμός, αισθητική, ολυμπισμός.