Ενδοσχολική Επιμόρφωση στο Αυλωνάρι

01 Δεκεμβρίου 2014
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα «Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο και Αξιοποίηση Τεχνολογιών web 2.0» που συνδιοργάνωσαν το Γυμνάσιο και το ΓΕΛ Αυλωναρίου, το απόγευμα της Δευτέρας 1 Δεκεμβρίου 2014. Η τετράωρη επιμόρφωση προσέφερε θεωρία και εργαστήριο, την παρακολούθησαν 30 εκπαιδευτικοί σχολείων από την Αμάρυνθο μέχρι και την Κύμη και το αναλυτικό πρόγραμμα είχε ως εξής: ? «Αξιοποίηση ψηφιακών μαθησιακών πόρων με εργαλεία συνεργατικής μάθησης της ηλεκτρονικής τάξης (η-τάξη)», Αριστείδης Αράπογλου, Πληροφορικός, Υπεύθυνος ΚΕΠΛΗΝΕΤ Ν. Ευβοίας. ? «Το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο και οι υπηρεσίες που παρέχει στους χρήστες», Κατερίνα Δρακοπούλου, Πληροφορικός. ? Βιωματική δράση / Εφαρμογή: δημιουργία λογαριασμού στο ΠΣΔ ? Κατερίνα Δρακοπούλου. ? «Διαχείριση μαθήματος με τα εργαλεία της η-τάξης» - Κώστας Ελευθερίου, Πληροφορικός. ? «Ιστολόγια (Blogs) και η αξιοποίηση τους στην εκπαιδευτική πρακτική» ? Παναγιώτης Θωμάς, Μαθηματικός. ? Βιωματική δράση/Εφαρμογή: Δημιουργία blog ? Κώστας Ελευθερίου. ? «Wikis και η αξιοποίηση τους στην εκπαιδευτική πρακτική» ? Κώστας Ελευθερίου. Την πρωτοβουλία για τη διοργάνωση της ενδοσχολικής επιμόρφωσης είχαν οι διευθύντριες του Γυμνασίου, κ. Ρούλα Κεχρή και του Λυκείου Αυλωναρίου, κ. Κατερίνα Κοτρόζου ενώ το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε με την έγκριση της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Ν. Ευβοίας και σε συνεργασία με τη Σχολική Σύμβουλο Δρ. Άννα Σιγανού και το ΚΕΠΛΗΝΕΤ Ν. Ευβοίας.