ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (2010-2011): Φωνές νερού

ΝΕΡΟ. Μια από τις πιο σημαντικές ουσίες στη γη. Κι όμως, δεν μας έχει αποκαλύψει ακόμα όλα τα μυστικά του. Η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας, που αποτελείται από 26 παιδιά και των τριών τάξεων, επέλεξε το πολύτιμο αυτό αγαθό ως αντικείμενο του φετινού προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευσης. Τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες ανάλογα με το χωριό από το οποίο είναι προκειμένου να έχουν καλύτερη συνεργασία μεταξύ τους. Συναντιόμασταν μια φορά τη βδομάδα μετά το τέλος των μαθημάτων μας και συζητούσαμε την πορεία των εργασιών και προγραμματίζαμε τις επισκέψεις μας και την περαιτέρω εργασία μας. Με τις οδηγίες και τις υποδείξεις μου ψάξαμε σε βιβλιοθήκες, υπολογιστές, εφημερίδες και περιοδικά για να συγκεντρώσουμε υλικό για το έντυπο που κρατάτε τώρα στα χέρια σας. Ετοιμάσαμε ένα ερωτηματολόγιο και κάναμε μια έρευνα σε μαθητές του σχολείου μας σχετικά με τις συνήθειές τους ως προς την κατανάλωση του νερού. Επισκεφθήκαμε το ΚΠΕ Δραπετσώνας όπου παρακολουθήσαμε σχετικό με το νερό πρόγραμμα. Μα πάνω απ? όλα ευαισθητοποιηθήκαμε, δραστηριοποιηθήκαμε και κατανοήσαμε ότι το περιβάλλον αφορά όλους μας και πρέπει όλοι μας να ενεργούμε για την προστασία και την περιφρούρησή του.

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ: Ελένη Κάραλη, ΠΕ06