ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ (2007-2008): Οδοιπορικό στα καμένα ............... με μια κάμερα στο χέρι

Το πρόγραμμα υλοποιείται από ομάδα 26 μαθητών της Γ Τάξης με την καθοδήγηση των καθηγητών τους α) Γκιζελή Δημήτρη Δντή του Σχολείου, χημικό β) Νεάκη Δημήτρη φιλόλογο και π Κόσσυφα Γεώργιο φιλόλογο.  Η περιβαλλοντική ομάδα ασχολείται με την καταγραφή-μελέτη της πρόσφατης οικολογικής καταστροφής λόγω πυρκαγιών στην Κεντρική  και Νότια Εύβοια. Την έρευνα και μελέτη των αιτιών και των επιπτώσεων στο οικοσύστημα, την υγεία, την ποιότητα ζωής και στο παραγωγικό ιστό. Την συζήτηση με ειδικούς και κατοίκους των περιοχών και την διατύπωση προτάσεων για τη προστασία του δασικού πλούτου.Στα πλαίσια  του προγράμματος οι μαθητές επισκέφθηκαν ένα μεγάλο μέρος από την καμένη περιοχή , από τα Γάγια μέχρι την Ακτή Νηρέως. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές ασχολήθηκαν με την φωτογράφηση και βιντεοσκόπηση της καμένης έκτασης, ενώ συνομίλησαν με κατοίκους της περιοχής και ενημερώθηκαν για τα προβλήματα τους. Παράλληλα έκαναν διάφορες δραστηριότητες πεδίου και παιχνίδια ρόλων.Οι μαθητές ακόμη επισκέφτηκαν τον σταθμό Πυροσβεστικής και το Δασαρχείο του Αλιβερίου, ενώ πήραν συνεντεύξεις απο τους πνευμονολόγους ιατρούς κα Σπανού Σταυρούλα και κο Ντόβολη Βασίλη. Επιπλέον τον χώρο του σχολείου μας επισκέφτηκε ο γεωπόνος κος Στουπής που απάντησε πρόθυμα στις ερωτήσεις των μαθητών μας.