ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ (2007-2008): Ελαίας Εγκώμιον

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε  από τους καθηγητές α) Κάραλη Ελένη ΠΕ 06, β) Παλαιοθοδώρου Μαρία ΠΕ 02 και γ)Διακάκη Μαρία ΠΕ02 και συμμετείχαν  21 μαθητές από την Α και την Β τάξη .

Σκοπός του προγράμματος ήταν  οι μαθητές να μάθουν όχι μόνο πως καλλιεργείται η ελιά και πως βγαίνει το λάδι,  αλλά να γνωρίσουν την ελιά μέσα απο την τέχνη, την λογοτεχνία, την ιατρική κλπ

Στα πλαίσια του προγράμματος οι μαθητές πραγματοποίησαν επισκέψεις σε ελαιώνες που βρίσκονται στην περιοχή μας και παρακολούθησαν εποχιακές εργασίες όπως καλλιέργεια  της ελιάς, συλλογή του ελαιοκάρπου, ενώ επισκέφθηκαν σύγχρονο λιοτρίβι και έμαθαν πως παράγεται το λάδι και φτάνει μέχρι τα σπίτια μας.

Στίς 21 Φεβρουαρίου επισκέφθηκαν το ΚΠΕ Άμφισσας και παρακολούθησαν πρόγραμμα σχετικό με την ελιά.Το πρόγραμμα παρουσιάστηκε σε πολυπληθές κοινό της περιοχής μας στις 26-6-2008.